1. Kök Çakrası
1. Kök Çakrası

Kök Çakranın Yeri:

Kuyruk Sokumu
Kuyruk Sokumu

Omurganın en alt bölümü olan 4-6 adet omurgadan oluşan kuyruk sokumu omurlarıdır. (bebeklerle yetişkinlerde sayı farklılaşır.) Bu omurlar aşağıya doğru gittikçe daralarak üçgenimsi yapı oluşturur ve kalça kemiklerinin ortasından pelvik içine doğru uzanırlar. Adeta, sütunları olmayan bir yapının dengesini sağlamak için oluşturulmuştur. Otururken ve yürürken dengenin sağlanmasında önemlidir.

Bölge organları:

Rahim, yumurtalık, testis, idrar kanalı (üretra), mesane, prostat bezi, anüs, bağırsakta rektum, alt pelvis kasları.

Ancak pelvik plexus bölgesi bir bütünlük oluşturduğundan sakral çakra da ikincil biçimde bu organların birçoğunu etkilemektedir. Kuyruk sokumu çakrası ise üst pelvis bölgede bulunan böbrek üstü bezleriyle ilişkilidir. Eklemleri kaynamış durumda olan kuyruk sokumu omurlarından bir çift çevresel sinir çıkar ve alt pelvis bölgesinden deriye kadar ulaşır. Kök çakranın bacak kemikleriyle de bağlantısı vardır ama bu bağlantı iskelet sistemiyle ilgilidir, kök çakra bölgesinden bacaklara ulaşan bir sinir ağı bulunmamaktadır.

Etkilediği sistemler:

İskelet sistemi, üriner sistem (boşaltım sistemi), adrenalin sistemi.

Batıl Organlar
Batıl Organlar

Etkilediği salgı bezi:

Böbrek üstü bezleri.

Temel unsuru:

Toprak. Temel unsurunun toprak oluşu, ilk olarak yaratılışın topraktan olduğunu ve fiziksel bedenin büyük oranda yerküredeki elementlerden (minerallerden) oluştuğunu anlatır. İkinci olarak yeni bir hayatın, yeni bir varlığın oluşmasına sebep kılınan organlar bu bölgededir.

Renkleri:

Kırmızı, ikincil rengi siyahtır. Kırmızı ve siyah renkli taşlar ve yiyecekler, bu bölgedeki organları sağlıklı tutar ve güçlendirir.

En önemli taşları:

Kırmızı Doğal Taşlar
Kırmızı Doğal Taşlar

Yakut, Granat, Kırmızı Akik, Kırmızı Mercan, Kırmızı ]asper, Anyolit, Rubellit (Kırmızı ve Pembe Turmalin), Obsidyen, Oniks, Siyah Turmalin. Kırmızı taşlar adrenalin sistemi dengelerken, aynı zamanda cinsel gücü artırmakta, gebe kalmayı kolaylaştırmakta, yeterli derecede östrojen hormonu salgılanmasını sağlayarak kemikleri güçlendirmektedir. Siyah taşlar ise stres ve depresyona sebep olup hayatı çekilmez hale getiren bedenin elektrik yükünün topraklamasını sağlamakta, kan ve hücre yapımına yardımcı olmaktadır.

Etkilediği kimlik:

Fiziksel kimlik (beden)

Etkilediği duyu:

Koku (burun)

Kokusu:

Karanfil, lavanta

Temsil ettiği olgular:

Kök çakra öncelikle fiziksel olarak hayata gelme ve hayatı devam ettirmekle ilgilidir. Kişide bebeksi safiyeti ve çocuksu tutumu temsil eder. Bu nedenle biraz mal ve makam tutkusunu besler. Cinsellik, cinsel arzular ve üreme faaliyetini düzenler. Bireyselliği ve içgüdüsel davranışı ön plana alır. Bedende kan yapımından, hücre oluşumundan, bölünmesinden ve sağlıklı kalmasından sorumludur.

Olumlu etkisi:

Kök çakra bölgesi sağlıklı çalıştığında bedenin sağlıklı kalmasına, sağlıklı bir cinsel hayat yaşanmasına, yaşama sevinci ve çocuksu neşe duyulmasına, içimizdeki masum çocuğun yaşamasına, doğal ve içten davranışlara, güvenlik duygusu oluşmasına, özgüvenli oluşa, sevgiye dayalı ilişkiler kurulmasına sebep olur.

Kök çakrayı kapatan eylemler:

Evlilik dışı cinsel ilişkiler, sapkın ilişkiler, aşırıya kaçan cinsel ilişkiler, cinsel ilişki sonunda yıkanmama, cinsel uyanma veya ilişki sonrasında idrar boşaltmama, büyücülük, büyülerle uğraşma, ruhçuluk ve bunlarla ilgilenme, uyuşturucu kullanımı kök çakranın kapanmasına neden olur. Ayrıca dengesiz beslenme, çocukluk çağında yaşanan travmalar ve suistimaller, kök çakranın kapanmasına, kök çakranın olumlu etkilerinin ortadan kalkmasına ve onlarca olumsuzluğun ortaya çıkmasına sebep olur.

Çalışmadığında olumsuz etkisi:

Kök çakrayı kapatan eylemlerle oluşan olumsuzluk, kabızlığa, ishale, prostat problemlerine, idrar tutamamaya, cinsel organ veya sistem hastalıklarına, kısırlığa, özgüven ve cesaret eksikliğine, aşın kıllanmaya, regl düzensizliklerine, koku alma problemlerine sebep olabilir. Ayrıca hayata bağlanma adına bencillik, benmerkezcilik, haset ve kıskançlık duyma, açgözlü oluş, kan ve hücre eksikliği nedeniyle halsizlik ve güçsüzlük, uykusuzluk, yorgunluk hissi, akıl zayıflığı ve dikkat dağınıklığı oluşabilir. Otururken veya yürürken meydana gelen denge problemlerinde de kök çakra bölgesinin sağlıklı çalışmamasının etkisi bulunmaktadır.

Kök çakra bölgesini uyarma ve temizleme yollan:

Kök çakra bölgesini sağlıklı tutmanın ve hastalanmışsa temizlemenin en önemli yolu toprakla bağlantıyı yeniden kurmaktır. Beton, çelik ve asfaltla bütünleşmiş bir şehirde bu bağlantıyı kurmak zor olsa da arada bir şehirden uzaklaşıp toprağa dokunmak, taş ve toprağa oturmak, çıplak ayakla toprakta yürümek sağlığımız için çok önemlidir. İkinci önemli husus helal kazanda ve helal olan şeylerle beslenmektir. Zira haramdan kazanılan veya dinen haram olan şeylerle beslenmek hem fiziksel hastalıklara hem de hafıza problemlerine davetiye çıkarmak anlamındadır.

Üçüncü Önemli etken düzenli bir evlilik hayatıdır. Ayrıca doğuşumuzda günahsız, saf ve temiz olduğumuz bilincine varmak ve buna uygun hareket etmek, doğallığımızı korumak, dünyalık biriktirme hırsından uzak durmak, temiz yerlerde yaşamak gerekir. Kök çakra bölgesinin olumlu çalışması için dengeli beslenmek, tuzlu suda ayaklan bekletmek, kırmızı ve siyah renkli taşlardan kullanmak, kırmızı renkli meyve ve sebzelerden yemek, bedensel ve ruhsal yönden kendini tanımaya çalışmak da önemlidir.

Kök çakranın uyarılışı sırasında hissedilenler:

Kök çakra bölgesini iyileştirme çalışmaları yaparken, örneğin kırmızı ve siyah taşlar kullanırken, toprakla temas sağlarken, çakranın bulunduğu bölgede yanma hissi, kuyruk sokumundan başlamak üzere omurga boyunca ağrılar, kıpırtılar, karıncalanma hissi duyulabilir. Bunlar iyileşme belirtileridir, uygulama terk edilmemelidir.

Gerçek 1.Kalite doğal çakra taşlarından hazırlanmış ürünlere sahip olmak için aşağıdaki online satış sitemizi inceleyebilirsiniz.

Tassepeti Logo

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz