7.Taç Çakra
7.Taç Çakra

Taç çakrasının yeri:

Taç Çakra Bölgesi
Taç Çakra Bölgesi

Başın bıngıldak bölgesi diye tanımlanır. Bıngıldak, kafatasının duvar (yan) kemiklerini birleştiren aralık çizgisi ile alın ve arka kafa kemiklerinin buluştuğu kesişmelerdir. Bebeklerde bu aralıklar ve kesişim noktaları genişken ve kıkırdaksı yumuşak doku ile kaplı iken, yetişkinlerde sertleşmiş ve kaynamış hale gelir. Tepe çakrası ismiylede anılır.

Bölge organları:

Üst ve arka beyin, limbik bölge, bıngıldak kemiği. Ellerde avuç içi, ayaklarda taban içi ve sağ göz, tepe çakranın bağlantılarıdır. Limbik bölge talamus, hipotalamus, amigdala, koku soğancığı, forniks, hipokampus, singulat girus, korteks organlarından oluşur. Binlerce yıllık insan bilgisinin genlerle gelen hafıza kütüphanesi durumundadır. Bu bilgilere göre çevresel uyaranlara karşı korkuların, zevklerin, sevinçlerin, üzüntülerin, kısaca duyguların yönetilmesi ve yönlendirilmesi işlevini yerine getirir. Aynı zamanda vücut sıcaklığı, açlık-tokluk gibi birçok metabolik sürecin, otonom sinir sisteminin işleyişinin yönetilmesi de bu bölgenin sorumluluğundadır.

Etkilediği sistemler:

Merkezi sinir sistemi, limbik sistem

Etkilediği salgı bezi:

Talamus, hipotalamus, epifiz. Bu üç bez, bir yandan melatonin ve seratonin gibi doğrudan görevli hormonlar salgılarken, diğer yandan tüm diğer endokrin bezlerin salgılayacakları hormonları dengeleyecek hormonlar salgılarlar. Nasıl ki beyin tüm sinir sisteminin santrali durumundaysa, bu üç bez de tüm hormonal sistemin santrali ve beyni durumundadır.

Renkleri:

Beyaz, mor, ikincil olarak altın sansı

Temel unsuru:

Nur, düşünce

En önemli taşları:

Kristal Kuvars, Ametist, Çeroit, Lepidolit, Elmas, Sugulit, Morganit

Etkilediği kimlik:

Ötelerle bağlantıyı sağlayan evrensel kimlik

Etkilediği duyu:

Empati

Kokusu:

Günlük, nilüfer

Temsil ettiği olgular:

Taç çakra temel olarak içsel bilgelik, iç huzuru, evrensel bilinç, ölmeden ölme, gerçek aşk, öğrenmeden idrak odaklıdır.

Olumlu etkisi:

Taç çakra bölgesi sağlıklı çalışanlar, güçlü bir hafızaya ve ilham kaynağına sahiptirler. İnsanlara ve diğer varlıklara karşı söz ve davranış bakımından nezaket timsalidirler. Kendilerini tanıyarak manevi farkındalığa erişirler. İdealist ve aynı zamanda varlıkların hizmetkarı olurlar. Zaman ve mekan ötesi huzura erişirler ve hiçbir olay veya kişi bu huzuru bozamaz. Çünkü her şey olması gerektiği gibi gerçekleşmektedir. Olağanüstü deneyimler yaşayabilirler.

Taç çakrasını kapatan eylemler:

Taç çakrası bölgesinin sağlıksız hale gelmesinin en önemli sebebi inançsızlık veya iman eksikliğidir. Allah’a inanmamak, Allah’ın varlığından şüphe duymak, Allah’a karşı eylemlerde bulunmak, üst beyin bölgesinin hastalanmasına neden olur.

Çalışmadığında olumsuz etkisi:

Taç çakrasını kapatan eylemlerle oluşan olumsuzluk, depresyon, parkinson, şizofreni, epilepsi, alzheimer, bunama, konfüzyon, baş dönmesi, kişinin kendisine ve çevreye yabancılaşması, panik atak, aşın uyku durumu, kemik deformasyonu, anksiyete gibi hastalıklara neden olabilir. Hormonal sistemle ilgili problemler yaşarlar. Taç çakrası kapalı olanlarda çoklukla kendini üstün görme, başkaları için hiç endişe duymama, duygusuzluk, realiteden kopukluk, sezgi yoksunluğu, cinsel problemler, amaçsızlık, ölüm korkusu görülür.

Taç çakra bölgesini uyarma ve temizleme yolları:

Taç çakra bölgesini sağlıklı tutmanın ve hastalanmışsa temizlemenin en önemli yolu Allaha iman etmek, bu imanı yenilemek ve ibadet etmektir. Ayrıca insanın çevresiyle birlikte bir anlam taşıdığı, kendisine verdiği değeri diğer varlıklara da vermesi gerektiği bilinci oluşmalı, bu bilinç davranışlarına da yansımalıdır. Beyaz ve mor taşları kullanmak da bu hususta yardımcı olacaktır.

Taç çakrasının uyarılışı sırasında hissedilenler:

Taç çakra bölgesini iyileştirme çalışmaları yaparken, örneğin beyaz veya mor taşlar kullanırken, başın tepe bölgesinde güçlü nabız atışı, titreşimler, serin esintiler, karıncalanma hissi oluşabilir. Uygulama terk edilmemelidir. Belki uygulamayı aralar vererek zamana yaymak gerekir.

Gerçek 1.Kalite doğal çakra taşlarından hazırlanmış ürünlere sahip olmak için aşağıdaki online satış sitemizi inceleyebilirsiniz.

Tassepeti Logo

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz