3.Solar Pleksus Çakrası
3.Solar Pleksus Çakrası

Solar Pleksus Çakrasının Yeri:

Solar Pleksus Çakrası
Solar Pleksus Çakrası

Omurganın, sakrum omurlarının üstünde bulunan ve 5 adet omurdan oluşan bel omurlarıdır. Diyafram altında, göbeğin iki parmak üstünde, mide girişi olarak tarif edilir. Etkilediği temel bölge diyaframla onikiparmak bağırsağı arasıdır.

Bölge organları:

Diyafram, mide, oniki parmak bağırsağı, karaciğer üst lobları, aort (ana atardamar), ana toplardamar, safra kesesi, pankreas, bel omurları ve bu omurlardan çıkan sinirler, gözler, diz ve dirsek eklemleri, yüz mimikleri, deri (cilt).

Bel omurlarının her birinden bir çift çevresel sinir çıkar ve bölge organlarını yönetir. Solar pleksus çakrasının bacak kemikleriyle de bağlantısı vardır. Sakrum ve bel omurlarından çıkan çevresel sinirler kalça üzerinden bacaklara ve ayaklara ulaşırlar. Bu nedenledir ki bel veya sakrum bölgesindeki fıtık nedeniyle bacaklarda ağrı ve hareket kısıtlılığı oluşur.

Etkilediği sistemler:

Kas sistemi, sindirim sistemi, otonom sinir sistemi

Batıl Organlar
Batıl Organlar

Etkilediği salgı bezi:

Pankreas, insülin ve glukagon salgılar. Yağ ve protein dengesini sağlar. Kan şekerini ayarlar. Karbonhidrat mekanizmasını dengeler.

Temel unsuru:

Ateş. Temel unsurunun ateş oluşu, fiziksel oluşun tamamlanmasıyla ilişkilidir. Su ile yumuşatılan ve şekillenen toprağın, dayanıklı bir varlık olabilmesi ateşle pişirilmesine bağlıdır.

Renkleri:

Sarı

En önemli taşları:

Sarı olmak şartıyla Kehribar, Sitrin, Kalsit, Kaplangözü, Safir, Topaz

Sarı Doğal Taşlar
Sarı Doğal Taşlar

Etkilediği kimlik:

Ego (egosal kimlik) Kişinin kendisini tanıması, özelleşmesi ve özgünleşmesine dayalı kimliğidir.

Etkilediği duyu:

Görme duyusu (gözler)

Kokusu:

Lavanta, biberiye, bergamut.

Temsil ettiği olgular:

Solar pleksus çakrası fiziksel bedenin korunması ve geliştirilmesiyle ilgilidir. Yeme içme gibi temel gereksinimleri temsil eder. Aynı zamanda çevredeki insanlarla bir bütün oluşturulduğunun, buna rağmen özgün kalmanın mümkün olduğunun bilincine varmayı düzenler. İnsan gelişimin hangi yönde ve hangi hızla gerçekleşeceğine karar verilme aşamasıdır. Annelik, babalık, iş ve kariyer seçimi, aile ve arkadaş çevresindeki ilişkilerin biçimlenmesi, kişisel güç ve yeteneklerin farkına varılması ve geliştirilmesi bu mide çakrasının yönetimindedir.

Olumlu etkisi:

Solar pleksus çakrası sağlıklı çalıştığında fiziksel enerji, zihinsel aktivite ve yakın çevre ile iletişim dengelidir. Kişi hem özgür hem de otokontrol sahibidir. Özgüvenlidir. Gücünü ve iradesini organizasyona yönlendirir ve dengeli yönetir. Gücü doğru yönde kullanarak, çevre etkileşiminde tartışma yerine öğrenmeye yönelir, çevreyle uyum ve barış içinde yaşar. Cömerttir, huzur doludur, aile içinde uyum ve mutluluk vardır. Asildir, dürüstlükten ayrılmaz. Durugörü sahibidir, bu nedenle hızlı ve doğru karar verebilir. Çalışmaları verimlilikle sonuçlanır.

Solar pleksus çakrasını kapatan eylemler:

Solar pleksus çakrası bölgesinin sağlıklı çalışmamasının en önemli sebebi çocuklukta yaşanan sevgi ve şefkatten yoksun hayat, aile içi kavgalar ve baskılardır. İkinci önemli sebep materyalist karakter ve dünyalık edinme uğrunda hırslı, telaşlı ve gerilimli bir hayattır. Hoşgörü azlığı, fanatik düşünce ve davranışlar, egoizm, kumar ve alkol tüketimi de bu bölgeyi yöneten enerji ve sinirlerin yıpranmasına, görevini yapamaz hale gelmesine sebep olur.

Çalışmadığında olumsuz etkisi:

Solar plexus çakrasını kapatan eylemlerle oluşan olumsuzluk, diyabet, hipoglisemi, kanser, ülser, anoreksiya, bulimya, pankreatit (pankreas iltihaplanması), çölyak, karaciğer büyümesi, siroz gibi hastalıklara ve safra taşlarına neden olabilir. Karaciğerde ısı birikmesiyle dikkat dağınıklığı, sabırsızlık, asabiyet, endişe, kuşku oluşabilir. Solar pleksus çakrası kapalı olan kişilerde irade zayıflığı, kibir, haset, güçsüzlük, aşın güçlülük hissi, mükemmeliyetçilik, başkalarını kontrol altına almaya çalışma, hayal kırıklıkları, “hayır” diyememe, kişileri güç kullanarak yönetme meyli gibi olumsuzluklar meydana gelebilir.

Solar pleksus çakrası bölgesini uyarma ve temizleme yolları:

Solar pleksus çakrası bölgesini sağlıklı tutmanın ve hastalanmışsa temizlemenin en önemli yolu diyafram nefesi uygulamasıdır. Nefes almak hava ile ilgili gibi görünse de oksijen nedeniyle büyük ölçüde ateş unsurunu bünyesinde taşır. Burnunuzdan yavaş yavaş nefes alın, önce karın bölgesini ve sonra akciğerleri nefesle doldurun. Birkaç saniye nefesinizi tuttuktan sonra yine yavaş yavaş nefesinizi ağzınızdan verin.

Bu, hücreleri ve dokuları temizlerken karaciğeri rahatlatacak, sindirim faaliyetine yardımda bulunacaktır. Kalp, akciğerler ve kan dolaşım sisteminin sağlıklı çalışması, beyin fonksiyonlarının en üst seviyeye çıkması bakımından da çok önemlidir. İkinci önemli husus kalabalıklardan ve şehirden uzakta bir yere oturarak varoluş sırrını düşünmektir. Solar pleksus çakrası bölgesinin olumlu çalışması için ayakları tuzlu suda bekletmek, mideyi tıka basa doldurmamak, acıkmadan yememek ve doymadan kalkmak, san renkli taşlardan kullanmak, meyve ve sebzelerden yemek de önemlidir.

Solar pleksus çakrasının uyarılışı sırasında hissedilenler:

Solar pleksus çakrası bölgesini iyileştirme çalışmaları yaparken, örneğin sarı taşlar kullanırken, işitme gücü artar, göbek bölgesinde nabız atışı hissedilebilir, telepatik güç açığa çıkabilir. Olumsuz olarak ise kişi aşırı hassas hale gelebilir, duygusal sarsıntılar yaşanabilir, bilinçaltına itilen acılar yeniden ortaya çıkabilir, sindirim sorunları, mide krampları, mide bulantısı oluşabilir. Bunlar iyileşme belirtileridir, uygulama terk edilmemelidir.

Gerçek 1.Kalite doğal çakra taşlarından hazırlanmış ürünlere sahip olmak için aşağıdaki online satış sitemizi inceleyebilirsiniz.

Tassepeti Logo

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz