4. Kalp Çakrası
4. Kalp Çakrası

Kalp çakrasının yeri:

Omurganın, 12 adet omurdan oluşan sırt bölgesidir. Kaburgalarla korunan göğüs kafesidir. Çakra sisteminin merkezidir. Vücudun alt ve üst bölgelerindeki çakraları yönetir.

Kalp Çakrası Bölgesi
Kalp Çakrası Bölgesi

Bölge organları:

Sırt omurları, kalp, akciğerin alt lobları, göğüs bölgesi ve göğüs boşluğu, memeler, kaburga kemikleri, deri (cilt), istemsiz kaslar, baldırlar, kollar, eller, kan.

Sırt omurlarının her birinden bir çift çevresel sinir çıkar ve bölge organlarını yönetir. Kalp çakrasının bacaklarla da bağlantısı vardır, sırt omurlarından çıkan çevresel sinirlerden bir kısmı kalça üzerinden bacaklara ve ayaklara ulaşırlar. Elde küçük parmaklar, ayaklarda serçe parmakları kalp çakrasının bağlantılarıdır.

Etkilediği sistemler:

Kan dolaşım sistemi, solunum sistemi, bağışıklık sistemi, hücresel sistem

Etkilediği salgı bezi:

Timüs bezi hormon değil, bağışıklık hücreleri üretir. Timüs, doğumdan ergenlik çağı sonuna kadar tümüyle aktif olmasına rağmen yetişkinlerde epeyce körelmiş bir yapı haline dönüşür. Aktif zamanlarında lenfositlerin özel bir alt tipi olan hatırlayıcı lenfositler de dahil tüm lenfositlerin üretiminden sorumludur. Yetişkin dönemde büyük oranda bu görevi lenf bezleri, kemik iliği ve dalak devralır. Bu organlarda tüm kan hücrelerinin annesi niteliğinde doğurgan hücreler kanda gerekli olan hücreleri üretir (alyuvar, akyuvar).

Temel unsuru:

Hava. Temel unsurunun hava oluşu, fiziksel oluşun ruhla bütünleşmesi ve insaf denilen varlığın ortaya çıkmasıyla ilişkilidir. Hava insan vücudunda bir yandan ruhu temsil ederken, diğer yandan solunumla hayatın devam etmesini simgeler.

Renkleri:

Kalp Çakrası Taşları
Kalp Çakrası Taşları

Yeşil, ikincil olarak pembe ve altın sansı Yeşil, mide çakrasının rengi olan san ile boğaz çakrasının rengi olan mavinin karışımıdır. Yine pembe renk de beyazla kırmızının karışımıdır. Bu da Kalp Çakrasının tek başına çalışan bir çakra olmadığını, tüm çakralarla ilişki içinde olduğunu anlatır. Yeşil ve pembe renkli taşlar ve yiyecekler, bu bölgedeki organları sağlıklı tutar ve güçlendirir.

En önemli taşları:

Zümrüt, Aventurin, Yeşim, Pembe Kuvars, Rubellit, Vetermelon Turmalin, Malakit, Yosunlu Akik, Zeberced, Krizopraz, Anyolit, Zoisit, Kantaşı

Etkilediği kimlik:

Toplumsal kimlik. Toplumla ilişkilerimizi düzenleyen, toplumca kabul görmemize yönelik kimliğimizdir.

Etkilediği duyu:

Dokunma (deri)

Kokusu:

Gül

Temsil ettiği olgular:

Kalp çakrası fiziksel bedenle birlikte duyusal, ruhsal, duyumsal, zihinsel tüm bedenimizin korunması ve geliştirilmesiyle ilgilidir. Aşkı, sevgi ve güvene dayalı içten ilişkileri, duyguları temsil eder. Aynı zamanda toplumla bir bütün oluşturulduğunun, bu bütünlüğü oluşturanın ancak ve ancak koşulsuz sevgi olduğunun bilincine varmayı düzenler. Bilgeliğin çakrasıdır. Benliği ve bencilliği aşmaya, nefsi yenmeye, ruhla beden arasında uyum ve denge sağlamaya, insanlara ve diğer varlıklara şefkatle ve merhametle yaklaşmaya yardım eder. Aynı zamanda insanın kendisini, kendi duyu ve düşüncelerini kontrol altında tutmayı düzenler.

Olumlu etkisi:

Kalp Çakrası Taşı
Kalp Çakrası Taşı

Kalp çakrası sağlıklı çalıştığında kişi adil, merhametli, özgüven sahibi, samimi, huzurlu, sakin, mutludur. Kendisine ve topluma karşı sorumluluk sahibidir. Sağlıklı bir bedeni, sağlıklı toplumsal ilişkileri vardır. İyimser ve neşelidir. Endişe ve kuşkulardan kurtulur, kendisini güvende hisseder. Cesareti tam ve dengelidir, korkulardan ve fobilerden uzaktır. Güçlü sezgilere sahip olur. Kalp çakrası uyumlu olanlar, doğaya ve doğala karşı korumacı, alçakgönüllü, cömert, sempatik ve romantiktir.

Kalp çakrasını kapatan eylemler:

Kalp çakrasının sağlıksız hale gelmesinin en önemli sebebi ateizm (Allah inancı yoksunluğu), Allah inancına karşı savaşma halidir. İkinci önemli sebep anne ve baba sevgisinden uzak yetişmek yahut çocuklarından sevgi ve saygı görmemektir. Aile içi hastalıklar, ölümler, boşanma gibi duygusal travmalar, insanlara güvensizlik, anneye karşı bağımlılık (annesi Oğlak veya Yengeç olanlarla kendisi Yengeç olanlarda daha çok görülür), anne ve babaya saygısız davranışlar, uyuşturucu kullanımı, aşırı meraklılık, ukalalık, kibir, saldırgan konuşmalar ve davranışlar da bu bölgeyi yöneten enerji ve sinirlerin yıpranmasına, görevini yapamaz hale gelmesine sebep olur.

Çalışmadığında olumsuz etkisi:

Kalp çakrasını kapatan eylemlerle oluşan olumsuzluk, kalp ağrısı, kalp yetmezliği, kalp krizi, panik atak, astım, bronşit, nefes darlığı, fobi, anksiyete (korku, kuşku, endişe, kurumu), melankoli, şizofreni, paranoya, karasevda, damar tıkanıklığı, varis, yüksek tansiyon, düşük tansiyon, kronik yorgunluk, alerji, kanser, asabiyet, insomniya gibi hastalıklara neden olabilir. Karaciğerde ısı birikmesiyle dikkat dağınıklığı, sabırsızlık, asabiyet, endişe, kuşku oluşabilir. Kalp çakrası kapalı olan kişilerde sevgisizlik, hoşgörü eksikliği, saldırganlık, özgüven eksikliği, sorumsuzluk, dengesiz davranışlar, cimrilik, aşın kıskançlık, fiziksel ve duygusal çöküntü (depresyon) gibi olumsuzluklar meydana gelebilir. Beden yeterli antikor üretemediğinden bağışıklık sistemiyle ilgili problemler yaşarlar.

Kalp çakrası bölgesini uyarma ve temizleme yolları:

Kalp çakrası bölgesini sağlıklı tutmanın ve hastalanmışsa temizlemenin en önemli yolu yakın çevreden başlayarak tüm varlıkları şarta bağlı olmaksızın sevmektir. İkinci önemli yol diyafram nefesi uygulamasıdır. Burnunuzdan yavaş yavaş nefes alın, önce karın bölgesini ve sonra akciğerleri nefesle doldurun. Birkaç saniye nefesinizi tuttuktan sonra yine yavaş yavaş nefesinizi ağzınızdan verin. Bu, başta kalp ve akciğerler olmak üzere tüm organların temizlenmesine, daha fonksiyonel çalışmasına sebep olacaktır. Toplumla içtenlikli ilişkiler kurmak, insanlara gülümsemek, düzenli olarak yüzmek gerekir. Kalp çakrası bölgesinin olumlu çalışması için yeşil, pembe ve mavi renkli taşlardan kullanmak, meyve ve sebzelerden yemek de önemlidir.

Kalp çakrasının uyarılışı sırasında hissedilenler:

Kalp çakrası bölgesini iyileştirme çalışmaları yaparken, örneğin yeşil ve pembe taşlar kullanırken, kalpte kıpırtılar, göğüs bölgesinde sıkışmalar, nabızda hızlanma, tüm vücuda yayılan tatlı sıcaklık, geçici olarak yalnızlığa çekilme, yoğun telepati deneyimlenmesi hissedilebilir. Olumsuz gibi görünen bazı belirtiler iyileşme belirtileridir, uygulama terk edilmemelidir. Belki uygulamayı aralar vererek zamana yaymak gerekir.

Gerçek 1.Kalite doğal çakra taşlarından hazırlanmış ürünlere sahip olmak için aşağıdaki online satış sitemizi inceleyebilirsiniz.

Tassepeti Logo

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz