2. Sakral Çakra
2. Sakral Çakra

Sakral çakranın yeri:

Sakrum Omurları
Sakrum Omurları

Omurganın, kuyruksokumu omurlarının üstünde bulunan ve 5 adet omurdan oluşan sakrum omurlarıdır. Bu omurlar da aşağıya doğru gittikçe daralırlar ve kalça kemiklerinin ortasından pelvik içine doğru uzanırlar.

Bölge organları:

Üst pelvis bölgesi, dalak, karaciğer alt lobları, böbrekler, idrar kanalı (üreter), alt atardamarlar, karın bölgesi ana atardamarı, toplardamarlar, leğen kuşağı kemikleri, kalça kemikleri, kalın bağırsaklar, ince bağırsaklar, bacaklar, ikincil derecede pankreas.

Ancak Pelvik Pleksus bölgesi bir bütünlük oluşturduğundan sakral çakra da ikincil biçimde rahim, yumurtalık, testis, idrar kanalı (üretra), mesane, prostat bezi gibi organları etkilemektedir.

Sakrum omurlarının her birinden bir çift çevresel sinir çıkar ve tüm pelvis bölgesini yönetir.

Sakral çakranın bacak kemikleriyle de bağlantısı vardır, sakrum ve bel omurlarından çıkan çevresel sinirler kalça üzerinden bacaklara ve ayaklara ulaşırlar. Bu nedenledir ki bel veya sakrum bölgesindeki fıtık nedeniyle bacaklarda ağrı ve hareket kısıtlılığı oluşur.

Batıl Organlar
Batıl Organlar

Etkilediği sistemler:

Üriner sistem (boşaltım sistemi), lenfatik sistem, kan dolaşım sistemi

Etkilediği salgı bezi:

Yumurtalık (over), ikincil derecede pankreas, erbezi (testis) ve böbreküstü bezleri

Temel unsuru:

Su. Temel unsurunun su oluşu, ilk olarak yaratılışın toprağın su ile yoğrulmasından meydana geldiğini, fiziksel bedenin büyük oranda elementlerle birlikte sudan oluştuğunu anlatır. İkinci olarak yeni bir hayatın, yeni bir varlığın oluşmasına sebep kılınan organlar ve sıvı üretimi bu bölgededir. Üçüncü olarak da kan, lenf, hücre, mide asitleri, sperm, yumurta gibi tüm sıvıların üretiminden kök çakra bölgesi ile birlikte bu bölge sorumludur.

Renkleri:

Turuncu; kök çakranın rengi olan kırmızı ile bel omurlarını karşılayan mide çakrasının rengi olan sarının karışımıdır. Sarı veya kırmızının karışım oranlarına göre değişik tonda turuncu oluşabilir. Bu da Sakral Çakranın bağımsız bir çakra olmadığını, kök çakra ile mide çakrası etkisinde olduğunu anlatır. Turuncu renkli taşlar ve yiyecekler, bu bölgedeki organları sağlıklı tutar ve güçlendirir. Bunu sağlamak için sarı ve kırmızı taşları veya yiyecekleri bir araya getirmek da yarar sağlamaktadır.

En önemli taşları:

Turuncu Doğal Taşlar
Turuncu Doğal Taşlar

Turuncu olmak şartıyla Kehribar, Aventurin, Akik, Mercan, Sitrin, Anyolit, Kalsit, Kaplangözü, Spessartin Granat, Hessonit Granat, Ateş Opal, Safir, Turmalin, Topaz, Aytaşı.

Turuncu taşlar bedensel sıvıları dengelerken, aynı zamanda cinsel gücü artırmakta, depresyona sebep olup hayatı çekilmez hale getiren bedenin elektrik yükünün topraklanmasını sağlamakta, kan ve hücre yapımına yardımcı olmakta, bağırsakları sağlıklı tutmaktadır.

Etkilediği kimlik:

Duygusal ve Duyumsal Kimlik / Eterik Beden

Bu çakra ile oluşan kimlik, bizim fiziksel dünya ile temasımızı, fiziksel dünyayı algılamamızı, onunla iletişim kurmamızı, ondan gelen etkilere tepki vermemizi sağlayan kimliğimizdir. Bir insanin diğerinden olumlu ya da olumsuz elektrik aldığını söylerken anlatmak istediği duygusal alışverişi de düzenler. Bu kimliğimiz hem varlık enerjimizdir, hem de kâinattaki diğer enerjilerle bağlantımızdır.

Etkilediği duyu:

Tat alma duyusu (dudaklar, dil, damak)

Kokusu:

Ylang-ylang, sandal ağacı

Temsil ettiği olgular:

Sakral çakra fiziksel bedenin bir bakıma ergenlik çağıyla ilgilidir. Öncelikle fiziksel güç ve canlılığı, yaşama sevincini, arzulan, zevkleri, hazları, şehveti temsil eder. Erkeklerde cinsel gücü, kadınlarda cinselliği ve doğurganlığı düzenler. Beyinle bağlantısı zihinsel algılama, ilham, doğal yaratıcılık, saf dikkat ve estetik anlayışıdır.

Olumlu etkisi:

Sakral çakra bölgesi sağlıklı çalıştığında fiziksel ve cinsel denge, beden-zihin-gönül uyumu oluşur. Duygular kolaylıkla açığa vurulabilir. Kişi dingin bir bedenle fiziksel doyuma ulaşır ve hayattan zevk alır. Değişimlerin yıkım olmadığını anlar ve değişimlerle uyum içinde yaşar. Üriner sistem işlevsel çalıştığı için vücutta mineral ve vitamin birikintisi oluşmaz, zararlı kimyasallar bedenden atılır ve kişi sağlıklı yaşar. Kişinin kendine güveni ve saygısı tamdır, mutludur. Yeni fikirler ve özgün aktiviteler oluşturur.

Sakral çakrayı kapatan eylemler:

Sakral çakra bölgesinin sağlıklı çalışmamasının en önemli sebebi çocuklukta yaşanan sevgi ve şefkatten yoksun hayattır. Aşın stres ve sürekli koşuşturmaya dayalı bir yaşantı, çok fazla düşünme ve planlar kurma, yapmacık tavırlarla doğallıktan uzaklaşma da bu bölgeyi yöneten enerji ve sinirlerin yıpranmasına, görevini yapamaz hale gelmesine sebep olur. Parapsikoloji ile uğraşanların, büyü yapan ve yaptıranların, ölü ruhlarıyla bağlantı kurmaya çalışanların sakral çakra bölgesi normal faaliyetlerine devam edemez.

Çalışmadığında olumsuz etkisi:

Sakral çakrayı kapatan eylemlerle oluşan olumsuzluk, şeker hastalıklarına, irritabl bağırsak hastalığına, krona, kas kramplarına, alerjilere, kan kanserine (lösemiye), bel ve altındaki bölgede ağrılara sebep olabilir. Cinsel organlar olumsuz etkilendiğinden adet öncesi sendromu (PMS), regl düzensizlikleri, fiziksel ve psikolojik cinsel organ veya sistem hastalıkları, cinsel ilişkide problemler, kısırlık, sperm azlığı veya işlevi bozuk sperm üretimi, endometriozis oluşabilir. Üriner sistemde problem oluşacağından prostat problemlerine, idrar tutamamaya, böbrek ve mesane iltihaplanmasına sebep olabilir. Sakral çakrası çalışmayanlar, yemeye ve içmeye aşın düşkün olurlar, bu yüzden obezite ve bağırsak rahatsızlıkları çekerler. Kıskançlık, haset, arkadaşını veya eşini malı gibi görme, kibir, ne olursa olsun sahip olma hırsı ve histeri karakterleri haline gelir. Çözümsüz duygusal karmaşa yaşarlar.

Sakral çakra bölgesini uyarma ve temizleme yolları:

Sakral çakra bölgesini sağlıklı tutmanın ve hastalanmışsa temizlemenin en önemli yolu bol su içmek, su ile içli dışlı olmak, yıkanmak ve yüzmektir. İkinci önemli husus sanatsal faaliyetlerde bulunmak, dünyalıkla ilgili olmayan konularda düşünme, şiir yazmak gibi edebi eser üretmektir. Üçüncü önemli etken düzenli bir evlilik hayatıdır. Sakral çakra bölgesinin olumlu çalışması için dengeli beslenmek, tuzlu suda ayakları bekletmek, turuncu renkli taşlardan kullanmak, turuncu renkli meyve ve sebzelerden yemek de önemlidir.

Sakral çakranın uyarılışı sırasında hissedilenler:

Sakral çakra bölgesini iyileştirme çalışmaları yaparken, örneğin turuncu taşlar kullanırken, suyla temas sağlarken, güçlü cinsel deneyimler oluşabilir, kedigiller grubunda yer alan hayvanların karakterine uygun davranışlar sergilenebilir, kıskançlık ve nefret gibi olumsuz duygu patlamaları yaşanabilir. Bunlar iyileşme belirtileridir, uygulama terk edilmemelidir.

Gerçek 1.Kalite doğal çakra taşlarından hazırlanmış ürünlere sahip olmak için aşağıdaki online satış sitemizi inceleyebilirsiniz.

Tassepeti Logo

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz